Wakacje w centrum. Ulga dla kierowców?

0
773
views

Czy miejscy kierowcy mogą w wakacje zapomnieć o korkach? O ile od pracy można wziąć urlop, o tyle wolne od zatłoczonych ulic niestety nie przysługuje – kierowcy muszą liczyć na to, że mieszkańcy miasta tłumnie udadzą się na wypoczynek i tym samym odkorkują centrum. Specjaliści z serwisu Korkowo.pl sprawdzili czy w wakacje w mieście jeździ się szybciej.

Badanie przeprowadzono na terenie Warszawy gdyż stolica uważana jest za jedno z najbardziej zakorkowanych miast. Stolica zajęła 3 miejsce w Rankingu Najwolniejszych Miast 2013. Czy wakacje coś zmieniły? Trochę tak. Wyniki pomiarów średnich prędkości wskazują, że w ścisłym centrum Warszawy (0-2 km od centrum) średnia prędkość pojazdów wzrosła z 32 do 35 km/h. W obszarze położonym 2-5 km od centrum prędkość samochodów spadła – choć w sposób nieodczuwalny przez kierowców (z 41 na 40 km/h). W odległości 5-10 km od centrum wystąpił niewielki wzrost prędkości – z 40 do 42 km/h. Natomiast na obrzeżach Warszawy prędkość pozostała praktycznie taka sama (46 km/h przed wakacjami – 45 km/h w trakcie wakacji).

Efekt wakacji – tylko w centrum?

Jakie wnioski płyną z tych badań dla zmotoryzowanych warszawiaków? – Nikt chyba nie oczekiwał diametralnego upłynnienia ruchu w mieście tylko z powodu wakacji – mówi Katarzyna Florkowska z serwisu Korkowo.pl. – W znacznej części Warszawy jedzie się prawie bez zmian, ale cieszy fakt, że w ścisłym centrum nastąpiło małe przyspieszenie, które prawdopodobnie utrzyma się do końca sezonu urlopowego – przewiduje Florkowska.

Odległość od centrum Wakacje 2013 Przed wakacjami
0-2 35 km/h 32 km/h
2-5 40 km/h 41 km/h
5-10 42 km/h 40 km/h
10-15 45 km/h 46 km/h

Dane o sytuacji drogowej zostały opracowane przez serwis Korkowo.pl, który prezentuje aktualne informacje o korkach na polskich drogach. Analizie poddano dane GPS z urządzeń Yanosik oraz Flotis Mobile umieszczonych w pojazdach poruszających się po Warszawie w maju oraz w okresie 1 lipca – 10 sierpnia 2013.